Náhodný článek

Blíží se konec roku 2009, po necelých devíti měsících na Novém Zélandu bych se pomalu měla začít připravovat k návratu na severní polokouli. Odpočítávám nejdříve měsíce, týdny a teď už dny. Děsí mě myšlenka dopo

...

Facebook

Ferraty v Rakousku II - Laserer alpin, Poppenberg

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Po roce si opět vystoupáme na dvě rakouské ferraty – klettersteigy. Byli jsme sice na třech, ale z toho jednu jsme už lezli minulý rok. Touto ferratou je Mein Land Dein Land, kterou jsme ovšem mylně považovali za ferratu Leadership. Chybička se vloudila a tímto se tedy omlouvám za mystifikaci. U hory Predigstuhl, na které se obě tyto ferraty nachází, je totiž velmi špatné značení. Takže vězte, že pokud vaše ferrata začíná vstupem do skalního komínu, je to Mein Land Dein Land. Pokud začíná rovnou na skále, je to Leadership.


Laserer alpin- Klettersteig

Vrchol – není, ferrata má 60 výškových metrů, obtížnost C

Příjezd k ferratě:

Směr Bad Goisern, pak Gosau a potom k jezeru Gosausee. Zaparkovat se dá pod hotelem Gosausee nebo u silnice, parkování je zdarma.

Nástup:

Velmi jednoduchý, po cestě okolo levého břehu jezera.

Výstup:

Ferrata třídy opičí dráha bez vrcholu. Nástup je pod cestou, pak se traverzuje po skále nad hladinou jezera. Následuje svislý žebřík a pak kolmá stěna s kramlemi. Pak se různě traverzuje po skále, zejména přidržováním vodícího lana, takže celkem náročné na ruce. Na skalní lezení zde přiliš prostoru není. Za nejnáročnější úsek se dají považovat dvě nad sebou natažená lana, po kterých je nutno přejít asi 15 metrový otevřený úsek mezi dvěma skalami. Uprostřed je nutno přecvaknout karabiny. Po lanech je lepší jít čelem ke skále, ne k jezeru. V opačném případě vás to bude tlačit do předklonu, ve kterém se po lanech jde dost špatně. Po lanech následuje ještě menší úsek po skále na rádobyvrchol. Dle průvodce trvá vylézt 60 výškových metrů ferraty 50 minut, my jsme šli 60 minut.

Sestup:

Trvá asi pět minut. Je celkem strmý, tak je dobré se místy jistit alespoň jednou karabinou na vodícím lanu.

Mapka ferraty zde:

http://www.bergsteigen.com/sites/default/files/topos/2168_Topo_3f59fc1f-315b-44cb-ba58-d6677956f664_Laserer_alpin_gosau_topo.pdf

Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg


Poppenberg- Klettersteig

Vrchol –  hora Poppenberg, výška 830 metrů, ferrata má 200 výškových metrů, obtížnost C (C/D)

Příjezd k ferratě:

Zaparkovat můžete na malém parkovišti na začátku obce Hinterstoder u řeky Steyr (příjezd směrem od Lince).  Naproti je budova čističky odpadních vod. Nástup na ferratu je přímo přes silnici vedle čističky.

Nástup:

Patnáct minut chůze do ostrého kopce po bahnité cestě.

Výstup:

Ferrata se skládá z pěti skalních a ze čtyř travnatých úseků. Na skalních úsecích se leze většinou po kramlích. První úsek je na začátku docela strmý, ale po pár metrech se celkem srovná. Pak následuje první intermezzo po trávě a druhý skalní úsek kategorie C. Zde je nutno k držení celkem dost používat vodící lano. Po kratším přechodu po trávě je tu další svislý C úsek. Po něm je delší A pasáž po trávě s možností odpočinku. Jelikož jsme ferratu lezli po nočním dešti, bylo na travnatých úsecích bahno, které si je dobré co nejvíc před každým skalním úsekem seškrábat. Ten totiž většinou začíná vodorovným traverzem po kramlích, které dost kloužou. Po asi 15 minutách výstupu třetího skalního úseku je tu opět tráva. Čtvrtý skalní úsek je asi nejnáročnější. Po chvíli bočního stoupání následuje svislý úsek po kramlích, zakončený menším převisem. Pod převisem máte vodící lano mezi nohami, nad převisem se lano opět stáčí ke straně. Je proto nutné si karabiny pod převisem odcvaknout na správné straně, jinak se vám zamotají jako mně a budete muset opět slézt pod převis a karabiny přecvaknout správně. Pak následuje skutečně mini provazový můstek (cca 2 metry), úsek po trávě a posledních asi deset výškových metrů po karabinách kategorie C. Na vrcholu je pěkný výhled do krajiny a na obec Hinterstoder. Podle průvodce trvá výstup 50 minut, my jsme ferratu šli zhruba hodinu.

Sestup:

Lesní cestou, 20 minut chůze volným tempem.

Mapa ferraty zde:

http://www.bergsteigen.com/sites/default/files/topos/poppenberg_klettersteig_topo.pdf

 

Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg

 

Zde končí faktografická část reportu.

Nyní přejdeme k popisu našeho letošního výletu do rakouských Alp. Přijíždíme v pátek pozdě večer do kempu Nussbaumer Mondsee. Nacházíme volné místečko a rychle stavět stany. Zvedá se totiž silný vítr a žene se bouřka. Ta naštěstí nakonec nepřichází, takže je stále dusno. Toto dusno dělá zejména stará malá rakouská paní z vedlejšího karavanu. Nejdříve se jí nelíbí, že stavíme stany příliš blízko k ní, pak si Tomáš s Lukášem P. trochu hlasitěji povídají u piva a už letí paní z karavanu. Tichem kempu zazní mocné “psssst“. Ráno vystrčím hlavu ze stanu a už na mě kouká paní z karavanu. Ať prý si přeparkujeme auto, že stojíme za jejím karavanem. Nevím proč, může vyjet popředu, ale přikyvuji, že „sicher“.

Po snídani vyrážíme k Gosausee na první ferratu Laserer alpin. Parkoviště pod hotelem je plné, bude nutno sjet trochu níže na další neoficiální parkoviště. Tam už je také plno aut, ale chytáme se. Na ferratu nastupujeme v poledne, je hrozné vedro. Před námi lezou dvě holky a dvě paní. Shodou okolností mluví česky. Lukáš P. leze hned za nimi a dává se s nimi do řeči. Nějak už si nepamatuji jejich příbuzenské svazky, ale tuším, že to byla matka, dcera, matka-tchyně a další dcera. Na skálu praží slunce, tak jsme propocení jak myši. Nějak se mi nedaří na lanovém mostě, který rozvibruji do šílených oscilací. Zbrocen potem z něj konečně slézám, ale stehna mě budou bolet ještě další tři dny. Za chvíli je tu pseudovrchol Laserer alpinu. Chvíli klábosíme a slézáme dolů. Trošku hecujeme Lukáše P., a ten si jde říct o telefonní číslo jedné z dcer. Odpověď je bohužel negativní, takže pokud by si to slečna Bára, která lezla v sobotu 4. 7. 2015 ferratu Laserer alpin u Gossausee, rozmyslela, nechť kontaktuje redakci webu cestovatele a my číslo rádi předáme :-).

Odpoledne se chvíli koupeme v jezeru Gosausee. Je dost studené,  ale krásně čisté. Navíc se nad námi tyčí alpské štíty, koupání zde nemá chybu.

Po příjezdu do kempu zjišťujeme, že naše „oblíbená“ sousedka s karavanem odjíždí. Máme nové sousedy s jiným karavanem, kteří na nás již naštěstí nevznáší žádné požadavky.

V neděli ráno se vypravujeme na další ferratu. Žádný spěch, snídaně, káva, sprcha.  K navození totální pohody pouští Tomáš v autě rádio. Tato pohoda nás ale brzy přechází. Auto nejde nastartovat, jelikož se s rádiem pustila i světla a vybila baterie. Máme sice startovací kabely, ale ty jsou nám nanic, pokud k nám někdo nenacouvá a nepřicucne z jeho auta trochu energie. Kluci obchází kemp, ale všichni už odjeli na výlety. Jakýsi Fin, který kempuje s karavanem opodál, nám radí auto roztlačit. Super nápad, ťukáme si na čelo. Passat není „stodvacítka“. Nakonec nám pomůže až rakouský Arab, ke kterému přicházím prosit svou svéráznou asertivní němčinou. Ochotně se moc netváří, ale nacouvá k nám a pomůže.

Konečně tedy vyrážíme k další ferratě, o které jsme se dlouho domnívali, že je to Leadership a ona je to Mein Land – Dein Land. Během lezení k ničemu zvláštnímu nedošlo. Kromě nás jde ferratu ještě postarší rakouský pár, který hledá „cashku“. K mému překvapení ji loví asi 30 metrů od místa, kde zrovna odpočívám.

Cestou zpátky se krátce koupeme ve Wolfgangsee a pak jedeme zpátky do kempu. Arab odjíždí. Chci mu honem něco dát za to, že nám pomohl, ale po ruce mám jenom dvě plechovky plzeňského piva. Nabízím mu tedy tyto plechovky. Odmítá je s tím, že nepije alkohol, přesto ale s úsměvem děkuje.

Jdeme na večeři do vyhlášené restaurace Gasthof Drachenwand v obci St. Lorenz. Vaří zde skutečně velmi dobře  a za dobré ceny. Tímpádem je zde stále plno. Museli jsme si den předtím udělat rezervaci. Abych je stále jen nechválil, musím se ke dni před tím vrátit. Po nahlášení rezervace, jsme si dali v restauraci ještě jedno pivo. Obsluhoval nás nepříjemný číšník, který při placení odmítal přijmout drobné. Tak v Drachenwandu pozor na číšníka v kalhotech s padacím mostem, tomu dýško nedávejte.

Vracíme se do kempu, večer ještě prosedíme na lavičce pod střechou kůlny naproti jezeru Mondsee. Každý večer, když si chceme dát pivo na molu jezera, nám jako na potvoru prší. V noci ještě ztropí nudistická skupina naší výpravy na molu ostudu a už se druhý den balíme domů. Ne kvůli té ostudě, ale plánovaně. Cestou domů ještě jedeme na ferratu Poppenberg a pak již zpátky do ČR.

Grüß Dich

Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg
Ferraty v Rakousku II - Laserer alpine, Poppenberg


Foto: Lukáš Pavlíček, Martin Pavlíček, Alena Nováková, Tomáš Fejt, Lukáš Musil

 

 

Komentáře   

#2 Lukáš Musil 2015-08-10 14:17
Děkuji velmi ;-)
#1 TomFe 2015-08-10 09:16
Pěknej report, kamaráde! ;-)

You have no rights to post comments