Facebook

Vodní elektrárna Praha-Štvanice

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Nejstarší, z dnešního pohledu velmi jednoduchý návrh na kanalizování Vltavy u ostrova Štvanice pochází z roku 1778 od stavebního ředitele Hergeta. K samotné realizaci komplexu staveb došlo ale mnohem později a to v letech 1907-1913, kdy byly postaveny nábřežní  zdi, nové Helmovské jezy (v té době oba pevné), vorová propust, plavební komory a elektrárna na špičce ostrova. Stavbu realizovala firma Miller a Kapsa. Tento soubor vodohospodářských staveb tvoří vodní dílo dodnes. U levého břehu je situován pevný jez s charakteristickým půdorysným tvarem písmene „S“, spádem 4,4 metru a délkou přelivné hrany 165 metrů. Jez je pevný, betonový, obložený kamennými kvádry. U Štvanického ostrova je ukončený odlehčovací propustí.

 

Při odchodu ledu 27. 3. 1940 byl jez na pravé straně protržen. Kry vážící 10 až 25 tun rozrušily dno, došlo k podemletí jezového tělesa, které se v délce 9 metrů zřítilo do výmolu a na levé straně se odlomila část jezu v délce 19 metrů. Průlomem o šířce 30 metrů protékala celá řeka. Hladina klesla o 140 cm. S opravami se začalo 11. 4. 1940 a prováděla je firma Lanna.

Na druhé straně koruny jezu je umístěna malá vodní elektrárna. Původně byla osazena třemi turbínami typu Francis vyrobené firmou Kolben Daněk. Bez větších problémů sloužila až do roku 1972. V roce 1984 byla potom zahájena její celková rekonstrukce. V současné době se o výrobu energie starají tři horizontální Kaplanovy turbíny. Secesní provozní budovu elektrárny navrhl architekt Alois Dlabač, který se inspiroval francouzskou zámkovou architekturou. Další části vodního díla jsou plavební komory pod Hlávkovým mostem. Jsou umístěné vedle sebe a obě jsou děleny středními vraty na dvě komory. Malá komora má celkovou délku 115 metrů, velká 175 metrů. Kratší, dříve rovněž pevný jez, situovaný mezi pravým vltavským břehem a zdí plavební komory byl v roce 1988 nahrazen jezem pohyblivým hrazeným dvěma klapkami, každé o délce 27 metrů. Pod tímto jezem je dnes provozována vodácká slalomová dráha.

Vodní elektrárna Štvanice je jednou z nejstarších průmyslových vodních elektráren na Vltavě. Byla vybudována v letech 1908-1914 a její instalovaný výkon činil 1,42 MegaWatt. Tato původní vodní elektrárna byla v roce 1972 odstavena z provozu z důvodu úplného opotřebení její technologické části. Vtok byl zabetonován, protože se nepočítalo s opětovným uvedením do provozu. Avšak po deseti letech byl vypracován návrh na její modernizaci. Výstavba nové vodní elektrárny využívající energetický potenciál pevného Helmovského jezu byla realizována v letech 1984-1987. Podmínkou nové výstavby bylo rozhodnutí hlavního architekta města Prahy zachovat nejen vnější vzhled původní historické budovy, ale i původní kamenné výzdoby a charakter ostrova s vzrostlou zelení. Proto bylo nutné hlavní technologická zařízení včetně vtoků a výtoků umístit pod terén a pod hladinu vody. V elektrárně jsou instalovány tři přímoproudé turbíny typu Kaplan a její výkon činní 5,67 MegaWatt (ten je potřeba k provozu pražského pouličního osvětlení). Protože nová soustrojí mají mnohem větší rozměry než původní zařízení, podzemní prostory značně přesahují půdorys chráněné historické budovy na povrchu. Výstavba podzemních objektů byla značně komplikovaná, protože staré nosné zdi byly uloženy na dřevěných pilotech a roštech. Proto bylo nutné před novou výstavbou původní základy obnažit a celé podloží zainjektovat betonem. Výstavbu prováděl Metrostav, turbíny a technologické zařízení dodalo ČKD Blansko.

Za informace děkujeme zaměstnancům Povodí Vltavy, kteří nás provedli exkurzí u příležitosti 101. výročí otevření elektrárny 20. 9. 2014


Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice
Vodní elektrárna Praha-Štvanice



You have no rights to post comments