Facebook

Pardubice - Kunětická hora - Lázně Bohdaneč

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Vlakem se dá z Prahy do Pardubic dostat velmi rychle a snadno. Není to sice nejlevnější, 130,- korun jednosměrná jízdenka s Českými drahami, zato jejich Railjet je v Pardubicích za necelou hodinu. Takže již krátce před devátou si to můžeme štráfovat městem na místní zámek.

Ten je obklopen valem zeminy. Na valu se dá normálně procházet a je z něj celkem ucházející výhled do okolí. Od zámku se vydáváme po zelené trase, která míří ke Kunětické hoře, jedinému výškovému bodu v jinak rovné krajině. Kunětická hora je bývalá sopka, vysoká 307 metrů nad mořem, na které stojí stejnojmený hrad. Zelená stezka vede přes ves Ráby, pak okolo Perníkové chaloupky, což není nic víc než bývalé sídlo lovčího a vyústí na parkovišti pod hradem.

Odtud je to asi ještě 500 metrů do kopce k hradu, odkud je krásný výhled do kraje. Pod hradem Kuňkou, jak mu přezdívají místní, se nachází ohrada s různými srnkami, jeleny, daňky a muflony. Jsou velmi ochočení, takže somrují a žerou z ruky. Bohužel pro ně nic nemáme, horalku by asi nejedli. Nebo jedli a pak špatně dopadli. Raději jim ji ani nenabízíme.

Od daňků zamíříme po cyklostezce 4124 přes Němčice do Hrobic, cesta vede mezi poli, pěšky vcelku nuda. Mám hroznou touhu se podívat k uhelné elektrárně Opatovice, jejíž komíny jsou nedaleko nás. Jdeme tedy dále po silnici 324, naštěstí tu je v sobotním odpoledni celkem řídký provoz. Před elektrárnou zatáčíme vlevo opět na cyklostezku 4124, která je v těchto místech pěkně bahnitá. K našemu překvapení za chvíli přicházíme k pečlivě upravené asfaltové silnici, po které se prohánějí vysokou rychlostí nákladní Tatry. Silnice je neveřejná a slouží k odvozu popele na opodál ukrytou skládku.

Odtud bude výlet pokračovat pouze v depresivním duchu. Slunce zalézá za mraky a my opouštíme bláto, Tatry a špinavé prostředí elektrárny. Vracíme se do Hrobic, které svým názvem korunují toto místo. Z Hrobic jdeme po žluté stezce a podcházíme teplovod z elektrárny do Pardubic, který někomu vede nad zahradou.

Přicházíme k železniční trati spojující Pardubice a Hradec Králové, na níž se v roce 1960 udála nejtragičtější událost v dějinách české železniční dopravy. Při čelní srážce vlaků zde zemřelo 110 osob. Překračujeme koleje na přejezdu a pokračujeme po cyklostezce číslo 4039. Ta vede částečně po silnici a po levé straně se vynořuje pomník. Je to památka na tragicky zesnulé vojáky při havárii nákladního vozu Praga V3S z roku 1966. Vůz tehdá vylétl ve vysoké rychlosti ze zatáčky a šest vojáků zde našlo smrt.

Více o této málo známé tragédii zde: http://www.43vmpr.army.cz/files/Tragedie-vysadka---u-Steblove.pdf

Ze Stéblové pokračujeme po modré stezce, která se cestou vyhýbá skladištím výbušnin pardubické firmy Explosia/Synthesia. Celý areál je obehnán dvojitým plotem s ostnatým drátem.

Poté se cesta stáčí k Lázním Bohdaneč. Tato obec je proslulá zejména tím, že se tu jeden čas hrála první fotbalová liga. A nejen to. Místní městští strážníci se pyšní asi nejlepším vozovým parkem v republice. Vlastní několik amerických vozidel Dodge Charger. Strážníci mají sídlo ve stejné budově jako státní policie, která vedle amerik parkuje svoje Octavie. Vypadá to dost komicky.

My z Lázní pokračujeme do Rybitví a pomalu se stmívá. Čeká nás ale ještě asi 10 kilometrů na pardubické nádraží. Procházíme okolo obřího areálu Synthesie a do Pardubic přicházíme už za tmy. Stále nám ještě zbývá asi ještě 5 kilometrů a jsme již lehce rozladěni. Kolem sedmé jsme konečně u nádraží a vplouváme do nedaleko stojící restaurace patřící místnímu pivovaru Penštejn.

Po večeři se odsunujeme zpět na nádraží, odkud nás okolo deváté odváží do Prahy rychlík Čardáš, který jede z Budapešti. Dobře se v něm spí...


Pardubice - Kunětická hora - Lázně Bohdaneč
Pardubice - Kunětická hora - Lázně Bohdaneč
Pardubice - Kunětická hora - Lázně Bohdaneč
Pardubice - Kunětická hora - Lázně Bohdaneč
Pardubice - Kunětická hora - Lázně Bohdaneč
Pardubice - Kunětická hora - Lázně Bohdaneč
Pardubice - Kunětická hora - Lázně Bohdaneč
Pardubice - Kunětická hora - Lázně Bohdaneč


Délka výletu: 40 km

MAPA TRASY NA WWW.SPORTS-TRACKER.COM