Náhodný článek
Letošní bike tour startovala jako obvykle z pražského Hlavního nádraží. V 07:49 vyrazil přesně na čas rychlík směrem Havlíčkův brod, kde začínala letošní trasa. Přesun proběhl bez potíží, řízky od Davida byly již jako každo
...Výlet do Regensburgu
- Podrobnosti
- Kategorie: Německo
- Vytvořeno 18. 8. 2015 9:05
- Napsal Lukáš Musil
- Zobrazeno: 5531
Regensburg, čtvrté největší město v Bavorsku, ležící na řece Dunaji, bylo založeno již v 6. století. Nacházelo se zde centrum diecéze, do které České země spadaly před vyhlášením pražského biskupství v roce 973. Historické centrum Regensburgu je zapsáno od roku 2006 na seznamu UNESCO. Název Regensburg pochází od jména řeky Regen, která se tu vlévá do Dunaje.
Na prodloužený víkend se vypravíme do Německa. Pár desítek kilometrů od hranic se nachází historické město Regensburg (počeštělý název zní Řezno). Cesta z Prahy do Regensburgu trvá necelé čtyři hodiny pohodové jízdy i s přestávkou na kávu.
Jsme v Regensburgu a zjišťujeme, kde zaparkovat auto. Průvodce na internetu radil zaparkovat na ostrovech na řece Dunaji – mapa zde. Ať se ale snažíme jak chceme, nemůžeme najít místo. Je totiž letní sobotní odpoledne a všechna parkoviště jsou přecpaná. Popojíždíme tedy dál do města nadjezdem nad nádražím, až se nám podaří zaparkovat nedaleko kostela St. Anton. Odtud je to do centra již dál, asi tak kilometr a půl pěšky.
Od katedrály se přesuneme k řece Dunaji. Přes ni vede v Regensburgu nejstarší kamenný most v Evropě na sever od Alp – Steinerne Brücke (v překladu jednoduše Kamenný most). Tento most byl postaven v letech 1135-1146 a byl vzorem pro pražský Karlův most. Jako vstup do starého města byl střežen třemi věžemi, dnes stojí už pouze jedna. V době naší návštěvy procházel částečnou rekonstrukcí, takže byl zakryt, ale průchozí.
My ale ještě přes most nepůjdeme, vydáme se po pravém břehu Dunaje k pěšímu mostu Eiserner Steg – Liebesschlösser, po kterém se přejdeme na levý břeh. Zde se nachází restaurace Die Goldene Ente s krásnou a klidnou zahrádkou. Dáváme si v restauraci kratší pauzu, ceny jsou, na to že jste skoro v centru Regensburgu, také velmi příznivé. Po občerstvovací přestávce vyrážíme na další procházku městem. Po levém břehu Dunaje jdeme zpátky ke Steinerne Brücke, po kterém se vracíme zpět do starého města. Pozvolna se budeme vracte k autu. Cestou ještě mineme starou radnici. Ta se skládá z komplexu 3 budov: radniční věže, paláce a gotického říšského sálu. Tento sál je žlutá budova, kde od roku 1663 do roku 1806 zasedal říšký sněm. V přízemí této budovy se nyní nachází také turistické informační centrum.
Pak se již vracíme zpět k autu za zvuků jazzové hudby. V Regensburgu se totiž shodou okolností tento víkend koná Bavorský festival jazzové hudby, takže doslova na každém rohu hraje nějaký jazzman s kapelou.
Pak již přejíždíme do místa našeho ubytování, kterým je hotel Bartolomäus v nedalekém městečku Zeitlarn. Hotel je to krapánek zastaralý, interiér na vás dýchne atmosférou osmdesátých let minulého století. Je tu ale výborná pizzerie, kde dělají skutečně obří pizzy. Po naší zkušenosti si je doporučuji dávat na půl. Já tu svoji jedl asi 45 minut a pak jsem 15 minut jen koulel očima a funěl.
Regensburg je velmi příjemné město a dal by se v něm strávit celý víkend, protože v centru se nenacházejí všechny jeho atrakce, z nichž jednou je vyhlídka na Dunaj z Walhally, kterou jsme bohužel neměli čas navštívit.MAPA REGENSBURGU KE STAŽENÍ ZDE