Facebook

Cyklovýlety - Po proudu Ohře

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Třetí ráno našeho cyklovýletu po západních Čechách nás v Penzionu Radošov čeká bohatýrská snídaně. K výběru jsou buď míchaná vajíčka nebo hemenex. Nic víc, kromě kafe samozřejmě, džus je za příplatek. Navíc vrchní chce snídani platit hotově, požaduje 100 korun na ruku. Chvíli se s ním hádám, že takto jsem si to s recepční nedomluvil. Jdeme tedy společně za ní, s tou se taky hádám, ale nedá se nic dělat. Každý musí vysolit stovku na dřevo.

Recepční ale nakonec ustupuje a při placení ubytování požaduje pouze 200 Kč za člověka, místo domluvených 350. Tak jsme nakonec v plusu. Ale zpět ke kolům. Vydáváme se směrem Stráž nad Ohří, hned na konci Radošova míjíme technickou památku, krytý dřevěný most přes Ohři. Část výpravy neodolá, zastavuje u místního COOPu a láduje se zmrzlinou. A jede se opět do kopců, překonáváme první vršek do Velichova.

Krytý most v Radošově byl vystavěn v polovině 14. Století, kdy císař Karel IV udělil privilegium stavby mostu přes Ohři městu Ostrov. Kvůli dřevěné konstrukci musel být stále opravován, ať již kvůli poničení povodněmi, tak různými vojsky. V roce 1980 byl rekonstruován, avšak v roce 1986 zcela shořel. Zůstali z něj jen kamenné pilíře. Znovu otevřen byl až v roce 2003. Most je otevřen pro běžnou automobilovou dopravu.

Pozdně barokní zámek zámek Velichov byl vybudován v polovině 18. století Janem Františkem Hesslerem. Roku 1856 byl zakoupen Loschnerem, který změnil jeho podobu do klasicistního stylu. Pak patřil zámek rodině Czerninů (Černínů), kterým byl v roce 1945 zabaven na základě Benešových dekretů. V roce 1948 zde byl zřízen dětský domov. Do roku 1954 zde přebývaly řecké děti, které byly z jejich domova odvezeny kvůli občanské válce. Dětský domov v zámku byl zrušen v roce 1994. Od té doby je zámek nevyužíván. Na zámek vznesla restituční nároky rodina Černínů, tahanice o vlastnictví trvají již 20 let. Podle rozhodnutí soudu z roku 2012 měl být zámek rodině vrácen, avšak v srpnu 2014 další soud navrácení zámku pozastavil. Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře

Pak cesta vede poměrně rovně podél Ohře do Vojkovic a opět trochu stoupá do Jakubova. Odtud cyklostezka pokračuje již terénem, ale velmi mírným, suchou polní cestou. A je tu první defekt, obětí jsem tentokrát já. Odnesla to duše na zadním kole. Oprava v polních podmínkách trvá asi 15 minut. Jakmile přijede David, mám hotovo. Po tomto incidentu vjíždíme do Stráže nad Ohří a odtud lemujeme vojenský újezd Hradiště, projíždíme okolo stačírny minerální vody Korunní až do obce Perštejn. V obci Perštejn – Lužný zastavujeme na občerstvení v hospodě za nádražím. Pak přejíždíme Ohři a pokračujeme po jejím levém břehu. Škrábeme se na ostroh odkud je krásný výhled na údolí řeky.

Honza opět hecuje, tak si dávám další „fakultativní výlet“ tentokrát na zříceninu hradu Šumburk. Cesta vede po žluté turistické trase. Zprvu se kvůli prudkosti kopce nedá jet, musím tlačit. Pak zas cesta pokračuje sjízdně jakoby okolo kopce, poslední úsek na Šumburk je nutno opět tlačit. Ze zříceniny je rozhled už vskutku nádherný.

Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře

Hrad Šumburk nebo také Šumná byl postaven v 15. století Vilémem ze Schönburgu. Na počátku 16. století byl přestavěn a rozšířen. Na konci 16. století vyhořel a od počátku 17. století již byl uváděn jako pustý. Zřícenina hradu je volně přístupná přes vratký dřevěný můstek .

 

Dlouho se ale nezdržuji, musím dohnat zbytek výpravy, který má asi 40 minut náskok. Sjíždím ze Šumburku a pádím podél řeky do Klášterce nad Ohří. Myslel jsem si, že tam máme sraz, ale nemáme. Fotím tedy místní náměstí a zámek a pak se mi daří dovolat se Davidovi, který mi říká, že mám pokračovat do Kadaně. V Klášterci trochu bloudím, nedaří se mi trefit na cyklostezku číslo 6. Zbytečně to rvu do kopce ulicí Chomutovská, abych posléze opět sjel z kopce dolů a zjistil, že cyklostezka vede zámeckou zahradou směrem k Ohři. Výpravu dojíždím v Kadani na kruhovém objezdu. Všichni vypadají nějak naštvaně, prý už půl hodiny hledají hospodu. 

Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře

Nakonec končíme v bowling baru jménem Mova Kadaň. Mají tu ale zajímavou a dobrou česnekovou polévku s hermelínem a klobásou. Kousek za Kadaní cyklostezka odbočuje mimo náš směr, tak se rozhodneme pokračovat po silnici 224 směrem Vikletice u vodní nádrže Nechranice. Není to dobrý nápad, je tu hustý provoz. Jinudy se tudy ale moc nedá. Nejspíše by to šlo přes Novou Vísku u Rokle a pak polní cestou okolo Nechranic, ale nemáme moc času.  Ve Vikleticích je velký kemp, hodláme se tam koupat. Voda v Nechranické nádrži je jak kafe, jedinou vadou na kráse je bahnitý břeh. Osvěženi pokračujeme do Žatce. Bohužel již ve třech, opustil nás David, přijelo pro něj auto z Prahy.

Vodní nádrž Nechranice se pyšní nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě (3280 metrů). Co do rozlohy je pátou největší v České Republice (1338 hektarů). Největší vodní nádrží v ČR měřeno rozlohou je Lipno (4909 ha), druhý Orlík (2545 ha), třetí Nové Mlýny (1668 ha) a čtvrtý Švihov (1337 ha). Nechranice byly dokončeny v roce 1968, především pro potřeby uhelné elektrárny Tušimice, nyní slouží především k rekreaci.

Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
 

Od Nechranic do Žatce je to již po rovině. Přejíždíme hráz a opět po levém břehu Ohře jedeme až do Žatce. Cyklostezka vede po polní cestě, je tam spousty děr, takže je nutno jet obezřetně. Do Žatce příjíždíme kolem sedmé večer. Ubytováni budeme v hotelu U Hada, přímo na náměstí Svobody. Volám recepční na mobil, U Hada totiž v neděli večer na recepci nikdo není. Není to žádné překvapení, předem jsme se tak domluvili. Po deseti minutách přichází a sděluje, že U Hada budeme v noci úplně sami, tak si kola můžeme dát do chodby. Bez kol vyrážíme do nedělního podvečerního Žatce. Honza chce jít do místního Chrámu chmele a piva. S Ivanem nic nenamítáme, stejně v Žatci nic jiného neznáme. V chrámu ovšem už po osmé večer v neděli nevaří. Dáváme si tedy jenom jedno pivo a jdeme hledat dál. Recepční nám totiž předtím již poradila. Máme prý hledat pizzerii nebo kapitána Friťáka. Radši volíme pizzerii, kterou po chvíli nacházíme na Kruhovém náměstí. Pizza je vydatná, je to spíš takový pizza koláč. Váží snad dva kilogramy. Ale po dnešních 70 kilometrech v sedle, kdy jsme jedli jenom tatranky a polévku, pizza koláč spořádáme. Kolem půlnoci se vracíme do hotelu U Hada a jdeme na kutě. 

Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu Ohře
Cyklovýlety - Po proudu OhřeDélka: 71 km

Obtížnost: střední, ze začátku kopcovitý terén

Kyselka – Radošov  - Velichov – Vojkovice – Jakubov – Stráž nad Ohří –

cyklostezka 006

Stráž nad Ohří – Korunní – Kamenec – Okounov – Perštejn – Lužný –

cyklostezka 006

Lužný – Šumná rozcestí – cyklostezka 006 – červená stezka

Šumná rozcestí – Šumburk – žlutá stezka

Šumburk – Klášterec nad Ohří – cyklostezka 006

Klášterec nad Ohří – Rašovice – Kadaň – cyklostezka 006

Kadaň – červená stezka, je lepší sjet z cyklotrasy 006 a přejet hráz

Kadaň – Rokle, Želina rozcestí – cyklostezka 006

Rokle, Želina rozcestí – Rokle – Malé Krhovice – silnice 224 a 225

Malá Krhovice – Vadkovice – Vikletice – cyklostezka 006

Vikletice – Nechranice – Vičice – Stranná – Přívlaky – Stroupeč – Žatec

cyklostezka 006 - ChmeloVelo