Facebook

Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-Klecany

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Dnes se vydáme na okruh na severovýchod od Prahy. Vyrážím v květnovém nedělním ránu z Dejvic do Troji po známé cyklotrase okolo Stromovky. Na to, že je půlka května, je celkem zima, 9 stupňů Celsia. Ve Stromovce přejedeme pěší most, pak kolem Trojského zámku a začíná asi nejhorší úsek cyklovýletu. Nejprve mírné stoupání po zelené trase hrbolatou ulicí graduje asi půlkilometrovým stoupáním po panelové cestě s převýšením asi 150 metrů. Hrabu se nahoru asi 8 minut. Pak se již jede celkem po rovině, stále po turistické zelené trase přes Čimický háj, z něj vyjedeme u vozovny Kobylisy, přejedeme Ústeckou ulici a pokračujeme přes Ďáblický háj. Zde mineme červenobílou telekomunikační věž.


Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-K...
Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-K...

Na konci háje sjedeme ze zelené stezky a podle cedulí přijedeme k Ďáblické hvězdárně. Tady bloudím a objíždím hvězdárnu zprava po bahnité cestě až do ulice Květnová. Zde mě oslovuje česky černošská paní s malou holčičkou a ptá se kudy k hvězdárně. Vemte to spíš rovně, opáčím s obličejem od bahna. Vidíš, ještě, že jsme potkali pana cyklistu a poradil nám, jinak by jsme vypadali jako on, slyším ještě z dálky povídat paní holčičce. Květnovou projedeme až na konec a pak ulicemi Na Štamberku a U Parkánu. Mineme Ďáblický zámek a na křižovatce se dáme rovně po ulici Kostelecká.

Barokní zámek Ďáblice byl postaven v polovině 18.století na místě zaniklé středověké tvrze. Patřil původně rytířskému řádu křížovníků s červenou hvězdou. V roce 1948 byl znárodněn komunisty a připadl do majetku hlavního města Prahy. Nyní je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Ta je celkem rušná, ale je to nejjednodušší způsob jak zde přejet tzv. ústeckou dálnici. Čeká nás tedy cca 2 kilometry v provozu kolem gigantického cukrovaru až k Čakovickému zámku.

Čakovický zámek byl postaven na místě zpustošené tvrze ke konci osmnáctého. Patřil rodu Klebesbergů, v roce 1948 byl znárodněn. Dnes je zde Základní umělecká škola a reprezentační prostory místního úřadu Čakovice.

Zde si můžeme odpočinout v přilehlém parčíku s vodotryskem. Pak pokračujeme stále po hlavní až k zámku Ctěnice. Nemůžeme zámek minout, navigační ukazatele jsou téměř na každém stromu podél cesty.

Zámek Ctěnice vznikl ze středověké tvrze v polovině 16. století kdy ji nechal přestavět Mikuláš Hrzán z Harasova. Zámek často měnil majitele, v 18. století byl barokně upraven. Od 19. století patřil zámek rodině Schollerů, v roce 1945 byl zestátněn. Pak značně chátral, až se v roce 1995 dostal do majetku hl.města Prahy a byl zrekonstruován. Do roku 2011 zde byla sbírka kočárů a dobová expozice. Nyní je zde stálá expozice o historii řemesel: "Řemesla v pořádku. Historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost". 


Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-K...
Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-K...
Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-K...

U něj přejedeme na žlutou turistickou stezku, která vede kolem zámku po hliněné cestě do Přezletic (já jsem si zajel omylem do Vinoře, jak je patrné na mapě, omyl jsem si uvědomil, když jsem potkal autobus MHD s číslem začínajícím jedničkou, takže bylo jasné, že jsem zajel zpátky do pražské čtvrti), poté do Veleně. Dále trasa pokračuje do obce Sluhy a pak kolem mratínského rybníka do stejnojmenné obce. Zatočíme vlevo na silnici 244, která není o víkendu nějak přehnaně rušná. V Mratíně mineme krásně zrekonstruovanou kapli sv. Archanděla Michaela z první poloviny 18. století.

V Měšicích zahneme hned první ulicí doleva. Po cca pěti stech metrech přijedeme k velkému zámku, nyní sloužícímu jako nemocnice.

Zámek Měšice byl postaven v letech 1767-1790 v rokokovém stylu hrabětem Nosticem. Nosticům patřil zámek až do roku 1945, kdy byl zestátněn. Pak byl krátce sídlem velení Rudé armády a poté dívčí školou s internátem. Po komunistickém převratu, v roce 1948, byl využíván jako Ústřední škola Revolučního odborového hnutí, poté byl přestavěn na nemocnici pro potřeby okresu Praha-východ. V roce 1996 byl zámek předán obci Měšice, která ovšem neměla na provoz nemocnice peníze a tak byl předán do pronájmu Centru integrované onkologické péče (CIOP).

Zde projedeme nádvořím, vyjedeme druhou stranou a na hlavní pokračujeme rovně do Líbeznice a odtud směrem Bašť. Zde mě zastihl vytrvalý liják a musel jsem se ukrýt na autobusové zastávce. Po půlhodině čekání jsem psal kamarádovi, ať se mi na internetu koukne na počasí model Aladin, kdy to přestane. Napsal, že bych musel čekat tak 3 hodiny, tak jsem si nasadil nepromokavou bundu a vyjel v dešti. Zbytek cesty jsem tudíž ani nefotil a snažil se dojet co nejdříve domů, což se mi podařilo asi za hodinu a půl. Z Báště jedeme stále rovně na Klíčany, před kterými přejdeme nazpět tzv. ústeckou dálnici. Zde provedeme levo-pravou zatáčku a zamíříme do Hoštic a pak menším stoupáním přes Drasty dojedeme ke křižovatce. Na té se dáme doleva do Klecan, projedeme kolem místního zámku.

Zámek Klecany byl postaven na místě původní tvrze v první polovině 17. století. Zámek často střídal majitele, Fürsteberkové, Štemberkové, Gallasové. Od poloviny 19.století byl ve vlastnictví cukrovarníka Balleho od roku 1892 rodiny Beniesů. Těm byl po roce 1945 na základě Benešových dekretů zabaven. Poté byl ve vlastnictví československé armády, v roce 1992 přešel do majetku obce Klecany. Ta jej prodala českému soukromému majiteli, který jej nechal schátrat. V roce 2003 koupil zámek německý podnikatel Jens Beckhäuser, ( majitel firmy BBC - sítě fitness), který jej zrekonstruoval a bydlí v něm. Zámek je veřejnosti nepřístupný.

Za ním se dáme doprava a pokračujeme dolů k řece. Popisovat kudy asi není nutné, stačí jet odkudkoliv dolů a dostanete se do ulice Do Klecánek, která vede serpentinami k Vltavě. Odtud je to po známé frekventované povltavské cyklotrase již jen 5 kilometrů do Troji. Tuto neděli byla ale úplně liduprázdná kvůli vytrvalému dešti, potkal jsem pouze jednoho cyklistu.

Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-K...
Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-K...
Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-K...
Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-K...
Cyklotrasy okolo Prahy - Troja-Ďáblice-Ctěnice-Měšice-Bášť-K...