Facebook

Na kole na Sněžku

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

V sobotu dopoledne skládáme kola do oktávky a výletním tempem vyjiždíme směr Krkonoše. Na dálnici D10 stojíme v několika zácpách a tak se na místo určení, penzionu Blesk v Horní Malé Úpě, dostáváme až krátce po 13,00. Beztak dělají check-in až od 14,00, pokoj je ale už uklizený a tak dostáváme klíče.

Rychle se převlíct, skočit na kolo a vyrazit na Sněžku. Ale doopravdy. Na kole se na Sněžku z české strany vyjet nedá. Jednak je tam nesjízdný terén, druhak je to zakázáno. Volíme tedy kombinovanou dopravu - kolo, pěšky.

Vzdálenost to není veliká, zato převýšení značné. Z Úpy vyjíždíme po žluté trase, která je zároveň vedena jako cyklotrasa. První kilometr se jede celkem v pohodě, pak následuje sjezd na rozcestí Pod Jelenkou. Zde začíná pravé stoupání, jak na Tour de France v Alpách. Na dvou kilometrech je nutno vystoupat skoro 250 metrů na chatu Jelenka. Je to sice po asfaltce, ale stojí to za to. Stoupání mi trvá asi 20 minut (Václav je o něco rychlejší), ale jsem úplně zničený.

Ještě při jedení polévky v chatě Jelenka se ze mě řine pot. Přivazujeme kola k hromosvodu Jelenky a vyrážíme na pěší pochod na Sněžku po červené trase, která vede víceméně po česko-polské státní hranici. Nejdříve nastoupáme na Svorovou horu (1411 m.n.m.) a pak se po Obřím hřebenu přibližujeme ke Sněžce, kterou již  máme na dohled. Na vrcholu se to hemží českými i polskými turisty. U lanovky do Pece nad Sněžkou je tak 15 minutová fronta. V Poštovně je také narváno. Největší „bizzare“ představují polští ženich s nevěstou a fotografem, kteří si na svahu hory pořizují svatební fotky.

My pomalu vycházíme zpátky k Jelence, davy na cestě již notně prořídly, potkáváme pouze několik Poláků. U Jelenky nasedáme na kola a těšíme se na perfektní sjezd dolů. Skutečně jede to krásně, ale po chvíli uslyším od zadního kola chrastivý kovový zvuk. Brzdové destičky jsou v tahu. Zbytek sešupu tudíž musím jet pouze s přední brzdou, takže je nutno dávat víc pozor a zážitek ze sjezdu je rázem poloviční.

V chatě Blesk servírují večeři jen do 19,00, tak si musíme pospíšit. Ale ouha. Koupelna na chodbě je plná slovenských montérů. Musíme počkat než se vystřídají ve sprše. Večeři nakonec stíháme jen tak tak. Servíruje se kuře na paprice s těstovinami a tvarohový dezert. To vše za cenu 100,- CZK, což je na horské poměry hodně dobrá cena.  Na kole na Sněžku
Na kole na Sněžku
Na kole na Sněžku
Na kole na Sněžku
Na kole na Sněžku
Na kole na Sněžku
Na kole na Sněžku
Na kole na Sněžku
Na kole na Sněžku


MAPA TRASY NA WWW.SPORTS-TRACKER.COMYou have no rights to post comments