Cyklotrasy Olomouc - Litovel - Bouzov
- Podrobnosti
- Kategorie: Cyklovýlety
- Vytvořeno 13. 8. 2015 8:17
- Napsal Lukáš Musil
- Zobrazeno: 2664
Krátce po deváté ranní vystupujeme z vlaku na olomouckém nádraží a chystáme se na první etapu tradičního každoročního čtyřdenního kolovýletu v sestavě Honza, David, Ivan a já. Nejdřív projíždíme Olomouc, takže se stavujeme u katedrály sv. Václava a pak pokračujeme na Horní náměstí, kde se nachází sloup Nejsvětější trojice, památka UNESCO. Je zde také velmi zvláštní orloj nacházející se na stěně olomoucké radnice. Původní orloj z 15. století byl totiž těžce poškozen během II. světové války. V padesátých letech byl tedy přebudován a to zcela v duchu těžkého socialistického realismu. Mezi postavičky orloje tak můžete najít například dělníka nebo chemika.
Pokračujeme dále do olomoucké městské části Řepčín, kde se napojujeme na cyklostezku 60254. Ta nás zavede do vsi Horka nad Moravou. Sídlí zde pivovar Melichárek, bohužel v pátek dopoledne mají zavřeno. Najíždíme tedy na cyklostezku 51, která vede chráněnou krajinou oblastí Litovelské Pomoraví.
Pokračujeme dále do olomoucké městské části Řepčín, kde se napojujeme na cyklostezku 60254. Ta nás zavede do vsi Horka nad Moravou. Sídlí zde pivovar Melichárek, bohužel v pátek dopoledne mají zavřeno. Najíždíme tedy na cyklostezku 51, která vede chráněnou krajinou oblastí Litovelské Pomoraví.
V Hynkově následuje první zastávka. Je tu krásná výletní hospoda Na starém mlýně se zahrádkou. Jak již název napovídá, nachází se v budově bývalého mlýna. Pivo točí Holbu, k tomu si dávám velmi dobrou moravskou kyselici. Naše trasa vede dále po cyklostezce 51, která kupodivu ani jednou nekřižuje řeku Moravu. Přijíždíme do Litovle. Zde mají na náměstí Přemysla Otakara II. morový sloup z roku 1724. Dílo zdobí plastiky sedmi patronů moru. Kteří to jsou? Sv. Šebestián, sv. Roch, sv. Karel Boromejský, sv. František Xaverský, sv. Pavlína, sv. Rozálie a Panna Marie. Proč zrovna tito? Zkuste si to vygooglit ;-)
Následuje další přestávka na zahrádce výčepu místního pivovaru. Otevírá ve 14,00 a to je právě včas. Místní zrovna jezdí na kolech z práce a nezapomenou se stavit „na jedno“. My se stavujeme na jedno doslova a vyrážíme dál po cyklostezce 6243, což je betonový chodník mezi poli, financovaný jak jinak z fondů EU. Jelikož je vedro, jede se tu velmi špatně, praží na vás sluníčko a nedá se nikam schovat. Podjíždíme silnici R35 a v Sobáčově se napojujeme na cyklostezku 6033 vedoucí do Mladče.
Je čas na prohlídku zdejších Mladečských jeskyní. Vstupné stojí 90,- Kč, za možnost focení si připlatíte dalších 40,- Kč. Dostávám samolepku, že můžu fotit, kterou ale vzápětí zase nemám. Naštěstí průvodkyni stačí potvrzení o zaplacení. Jeskyně byly zpřístupněny v roce 1921. Lidé v nich ale přebývali již od pravěku. Uvnitř byly dokonce objeveny pozůstatky pravěkého medvěda. Chvíli přemýšlíme, zda ho ulovili pravěcí lidé, ale to je hloupost. S pazourky na klaccích by neměli proti medvědovi šanci. Vrtá nám hlavou, proč šel medvěd umřít zrovna do jeskyně. Prohlídka pokračuje, uvnitř je krásný chládek 9 stupňů oproti 35 stupňům venku. Po půl hodině je tento chládek ale až vlezlý. Bohužel v jeskynních nezbylo mnoho velkých krápníků, v průběhu věků je lidé rozkradli. Ke konci prohlídky průvodkyně zhasíná na ukázku v jeskynni světlo. Rázem je tma jak v hrobě. Už je nám jasné, jak asi medvěd skončil. Ve tmě zabloudil a už se nevymotal ven. Umřel hlady nebo žízní. Po návštěvě jeskyní naše trasa pokračuje do kopce po červené turistické stezce, která nás zavede do Bílé Lhoty. Zde se nachází Arboretum Bílá Lhota – Národní přírodní památka. Kdo neví, co je arboretum, tak se jedná o dendrologickou zahradu, čili zvláštní botanickou zahradu specializující se na pěstění dřevin. To bílolhotské bylo založeno v roce 1898 Quido Riedelem, majitelem zdejšího zámku.
Poté pokračujeme po cyklostezce 512, která vede po silnici mezi poli. Je příšerné vedro, okolo silnice skoro nejsou stromy a nedá se nikam schovat. Navíc ještě silnice táhle stoupá, na dvou kilometrech 80 metrů převýšení. Konečně je zde vrcholek a sjíždíme dolů do údolí do obce Bouzov. Budeme ubytováni v hotelu Bouzov. Večeříme tamtéž, mají různé speciality z olomouckých tvarůžků. Samozřejmě si je dáváme, já osobně smažené s chilli omáčkou a jsou výtečné. V hotelu máme 2 dvojlůžkové pokoje se sprchou a záchodem, za cenu 500,-/osoba se snídaní naprosto vyhovující. Navíc snídani servírují na zahrádce s krásným výhledem na hrad. To už ale předbíhám do druhého dne na trasu Bouzov-Městečko Trnávka-Svitavy, která bude popsána v jiném článku.
Délka trasy: 44 km
Obtížnost: lehká
Délka trasy: 44 km
Obtížnost: lehká